Je všeobecne známe, že algoritmy, ktoré používajú vyhľadávače na zoraďovanie výsledkov vyhľadávania, sa (ne)pravidelne menia. Faktorov, ktoré rozhodujú o umiestnení webovej stránky, je veľké množstvo a stále pribúdajú nové.

Novým faktorom, ktorý začal zohľadňovať Google, je rýchlosť stránky. Vyššia rýchlosť stránky umožňuje oproti ostatným posunúť sa vo výsledkoch vyhľadávania smerom hore, a naopak, nižšia rýchlosť môže posúvať stránky smerom dole. Presnú váhu tohto faktora Google pochopiteľne nezverejnil, uvádza len, že zohľadňovanie rýchlosti mení asi len 1% hľadaní pri súčasnej miere zoraďovania výsledkov. Údaje o zistenej rýchlosti a výkonnosti stránok si môžu ich majitelia zistiť v nástroji Google Webmaster Tools v sekcii Labs.

Tento krok Googleu osobne hodnotím pozitívne, pretože je postavený na logike. Ak kliknem na stránku z prvých pozícií, tak ako používateľ očakávam zobrazenie relevantnej stránky, ktorá mi poskytne rýchle a potrebné informácie. Google sa nespráva tak, ako by chceli majitelia stránok, ale tak, ako sa správajú návštevníci stránok hľadajúci rýchle informácie. Uvidíme, čo to postupom času spraví s výsledkami "ťažkých" webových stránok preplnených flashovými animáciami a množstvom veľkých obrázkov.