Google Font APIV máji 2010 Google prvýkrát predstavil Google Font APIGoogle Font Directory. O čo vlastne ide? Táto informácia, už takmer rok stará, ponúka webmasterom použiť na svojich weboch "neštandardné" fonty prostredníctvom HTML a CSS. Doterajšie možnosti implementácie neštandardných fontov (tie, ktoré nepatria medzi defaultné fonty prehliadačov) spočívali v tom, že text ste použili ako obrázok alebo ako flash. Z hľadiska SEO to malo veľa nevýhod – obrázok nebol sémantický, nemohol byť preložený do iných jazykov, jeho text nemohol byť kopírovaný používateľom, nemohol byť prečítaný čítačkami, veľkosť súboru sa zväčšovala a vyhľadávače ťažšie text indexovali.

Zaujímavé je, že medzi slovenskými webmi som sa zatiaľ s implementáciou Google Font API nestretol. Napriek tomu, že ide o beta verziu, rozhodol som sa, že to otestujem. Postup nasadzovania je veľmi jednoduchý:

  1. ponuky asi 100 Google fontov si vyberiete ten, ktorý chcete použiť.
  2. Po výbere fontu vám Google vygeneruje kód, ktorý vložíte na svoj web do sekcie <head>.
  3. Vo svojom CSS si zadefinujete príslušný nový font.

Celá implementácia spolu s výberom fontu trvá niekoľko minút. Celkovo som testoval 10 fontov, všetky sa korektne zobrazovali v základných internetových prehliadačoch (Firefox, IE, Safari, Opera, Chrome).

API-čko je výbornou pomôckou pre tých, ktorí majú záujem robiť svoj web zaujímavejším, lákavejším a prístupnejším. Hlavne je to dobrá správa pre tých, ktorí používajú obrázky pri nadpisoch, resp. pri tagoch. Prostredníctvom API-čka je možné budovať web na textovom základe, čo je z hľadiska sémantiky a SEO dobré a pre hodnotenie webu vyhľadávačmi prospešné.

Záujemcom odporúčam prečítať si dokumentáciu a postup implementácie.