Wordpress obsahuje min. 90% on-page SEOMám rád veci, ktoré si viem ušiť na mieru a prispôsobiť si ich vlastným potrebám. Preto som sa dlho zdráhal používať nejaké hotové CMS-ka. Len tak zo zvedavosti, neskôr aj z iných dôvodov, som sa povrchovo prehrabával v niektorých open source (Drupal, Joomla!, Typo3). Taká klasika. Človek bol rád, že sa mu ich na localhoste vôbec podarilo rozbehať a pochopiť základné súvislosti funkcionality. Niežeby tieto CMS-ka nefungovali a boli nanič, to určite nie, avšak osobne som hľadal niečo jednoduché, rýchlo modifikovateľné, bez nejakých zložitých a veľkých modulov, CMS s príjemným admin interfacom a tak. Všetky tieto CMS-ka boli pre mňa príliš robustné a to ma odrádzalo ich používať.

Až raz som sa stretol s Wordpressom. Náhodou. Dovtedy som len o ňom niečo čítal, ale nikdy som nemal chuť sa v ňom hrabať. V istom zmysle ma tá náhoda prinútila pozrieť sa na neho trochu bližšie. A musím uznať, že po krátkej chvíli som bol milo prekvapený. V prvom rade, inštalácia prebehla bez akýchkoľvek problémov, rovnako aj doinštalovanie rôznych plug-inov. Príjemný vzhľad admin interfacu je pre používateľa dobrou orientáciou v štruktúre celého webu a rýchlou navigáciou pre realizovanie úprav.

Pochopiteľne, že v rámci plug-inov som sa zameral na on-page faktory SEO. Na nete som ich našiel niekoľko, ale po výbere dvoch - troch som ďalej v hľadaní ani nepokračoval. Nemusel som. Nájdené plug-iny mi postačili a poskytli všetky potreby, ktoré som z hľadiska SEO potreboval na stránke zapracovať - automatické generovanie SEF URL, manuálne dopĺňanie meta značiek, definovanie kanonických stránok, ošetrenie 404 not found page, definovanie presmerovaní a ďalšie.

Človek, ktorý chce vo Wordpresse používať SEO plug-iny, musí mať ako-tak nejaké znalosti o tom, čo ktorý faktor čo znamená, na čo slúži a v akej miere ho používať. Ak to vie, je za vodou. Wordpress vrelo odporúčam tým, ktorí si chcú spojazdniť jednoduchý blog, prípadne osobnú alebo firemnú web stránku, ktorá bude minimálne na 90 - 95% optimalizovaná na on-page SEO faktory. S pomocou dokumentácie, ktorá je mimochodom veľmi dobre napísaná, a informáciami na rôznych fórach, to dokáže aj začínajúci SEOista.

Aké máte vy skúsenosti s Wordpressom?